Святитель Андрій Критський

03 липня 2024
4 липня Церква вшановує одного з найвідоміших  своїх подвижників - святителя Андрія, архієпископа Критського. Як правило, про нього говорять під час Великого посту, коли читають написаний ним покаянний канон. Тоді ми постійно підносимо молитви за автора Богонатхненного тексту. Втім, про його житіє, як правило, згадується менше, хоч цей праведник багато потрудився для проповіді християнської віри.Святитель Андрій, архієпископ Критський, народився в місті Дамаску в сім'ї благочестивих християн. До семирічного віку хлопчик був німий. Потім одного разу після причастя Святих Христових Таїн він отримав дар мови і почав говорити. З того часу юнак почав посилено вивчати Святе Писання і Богословські науки. Можна собі тільки уявити, яке то було потрясіння для побожного хлопчика, його батьків та всіх рідних.
Ясна річ, що містично обдарованому юнакові спало на думку присвятити себе служінню Богові. Коли саме він обрав цей тернистий шлях достеменно невідомо. Ми лише знаємо, що в чотирнадцять років майбутній святий прибув до Єрусалиму і там прийняв постриг в обителі преподобного Сави Освяченого. Святий Андрій проводив строге, цнотливе життя, був покірливий, стриманий, так що всі дивувалися його чеснотам і розуму. Як людина обдарована і відома доброчесним життям, він з часом був зарахований до єрусалимського кліру і призначений секретарем Патріархії — нотарієм.

У 680 році місцеблюститель Єрусалимської патріаршої кафедри Феодор включив архідиякона Андрія в число представників Святого Граду на IV Вселенському Соборі, де він протиборствував єретичним вченням, спираючись на глибокі знання православних догматів. Незабаром після Собору він був відкликаний з Єрусалиму до Константинополя та призначений архідияконом до храму Святої Софії, Премудрості Божої. За часів правління імператора Юстиніана II (685-695) святий Андрій був рукоположений в сан архієпископа міста Гортіна на острові Крит. На нових теренах він просяяв як істинний світильник Церкви, великий ієрарх — Богослов, вчитель і творець гімнів.

Святитель Андрій написав багато Богослужбових піснеспівів. Він став засновником нової літургійної форми - канону. З складених ним канонів найбільше відомий Великий покаянний канон, що містить в своїх 9 піснях 250 тропарів і читається у Великий піст. У першу седмицю Посту на повечір'ї він читається по частинах (так звані «мефімони») і повністю - у четвер на утрені п'ятої седмиці.

Святитель Андрій Критський прославив багатьма похвалами Пречисту Діву Марію. Йому також належать: канон на Різдво Христове, трипісниця на повечір'ї тижня Квітного і на перші чотири дні Страсної седмиці, стихирі на Стрітення Господнє і багато інших піснеспівів. Продовжувачами його гімнотворчої традиції були великі церковні співці наступних століть: святі Іоанн Дамаскин, Косма Маіумський, Йосип Піснеспівець, Феофан. Збереглися також повчальні Слова святителя Андрія Критського на деякі церковні свята.

Про час кончини Святителя серед церковних істориків немає єдиної думки. Одні називають 712, інші — 726 рік. Він помер на острові Милитина, повертаючись на Крит з Константинополя, де був у справах Церкви. Мощі його були перенесені до Константинополя. У 1350 році паломники ще бачили їх в Константинопольському монастирі в ім'я святого Андрія Критського.Церква завжди дуже шанувала цього святителя. Передусім через те, що величезною заслугою Андрія Критського є досягнення в упорядкуванні Богослужіння. Його вважають винахідником самої форми дев’ятичастинного канону - жанру церковної поезії, своєрідною поемою-гімном. Як жанр канон прийшов на зміну кондакам, що в давнину також були багатострофною поемою.

Взагалі ж богослужіння того часу відрізнялися набагато більшою протяжністю. Так, Великий покаянний канон — аж ніяк не найбільший у творчості Андрія Критського. І, наприклад, у тому ж VII столітті, коли святитель почав проповідувати, імовірно склалася форма шестипсалмія. До того ж, під час служби Псалтир прочитувалась повністю. В ці перші дні після Трійці Церква робить акцент на святих. У неділю будемо згадувати українських подвижників, а сьогодні вшануємо архієпископа Критського. Святителю Андрію, моли Бога за нас!

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459


5159 3351 0939 4102

або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА