Ченстоховська ікона Божої Матері

05 березня 2024
Серед ікон, чиє авторство приписують самому апостолові Луці, чи не найвідомішою є Ченстоховська Матір Божа. Православна церква України вшановує її постійно, але зокрема 6 березня за новим календарем. Ми добре розуміємо, що віра, а не ікона творить чуда. І нашій впевненості у невидимому не заважає те, що первісний образ чудотворної ікони загинув у 1430 року.

У Бога були не неї свої плани. Через якійсь час на замовлення короля Владислава Ягелло постала точна копія цього дивовижного образу, який зараз знаходиться у паулінському монастирі на Ясній Горі в польському місті Ченстохові. В архіві монастиря зберігається рукопис під назвою “Перенесення образу Блаженної Діви Марії, святим Лукою власноруч намальованого”. У цьому тексті з першої половини XV ст. сказано:  «На прохання вірних [Лука] намалював образ Марії з Дитятком на дошках столу, при якому Вона було сиділа. Імператор Костянтин велів перенести образ із Єрусалима до Константинополя й помістити у храмі. Там образ прославився чудесами. Захоплений чудесним образом руський князь Лев, який був на службі в імператора, ублагав Костянтина подарувати йому цей образ, який він переніс до свого князівства і звелів пишно оздобити. Образ знову прославився чудесами. Під час війни, яку на Русі-Україні вів Людовик Угорський, образ сховали у замку Белзькому. Як замок здався Людовикові, намісник короля, князь Владислав Опольчик, забрав образ. Як замок був оточений литвинами і татарами, стріла влетіла у замок і влучила у праву частину зображення. Тоді темрява впала на ворогів, перелякавши їх. Князь виїхав на них із військом і розгромив супротивника. Коли ж хотів вивезти образ у своє королівство, попри багатокінний запряг, його не вдавалося рушити з місця. Тоді князь склав обітницю, що поставить церкву і монастир там, де перебуватиме образ. У ту мить коні легко рушили і завезли образ на Ясну Гору. Там [князь] помістив його в каплиці монастиря, де образ знову прославився чудесами».Владислав Опольчик запросив з Угорщини паулінів, яким передав у власність дерев’яну церкву в Старій Ченстохові. Польський історик Ян Длугош пише про акт дарування, який відбувся 23 серпня 1382 року. Ікона постраждала під час нападу двох польських і одного руського шляхтича, які 1430 року вирішили пограбувати монастир, бо до славетної ікони приходило багато вірних, а отже, могли бути коштовні подарунки-вотуми. Для свого задуму вони скористалися з допомоги гуситських загонів. Ідейні війни нерідко зводяться до пограбувань. Саме від цього нападу на обличчі Чорної Мадонни залишилися сліди глибоких ран. У відновленому образі вони ретельно збережені — як пам’ять про те, що діти часто жорстоко ранять матір, але вона їх не перестає любити.
 
Книга запису чудес, які ставалися за заступництвом Ченстоховської Матері Божої, ведеться з 1402 року. Під час Другої світової війни образ переховували, тому в повоєнні роки проведено його реставрацію. Ясногурський образ коронований папськими коронами; вперше це відбулося 1717 року. Після крадіжки корон і шат, яку вчинив монах і священик Мацох (так, Матір знову страждає від рук своїх дітей), корони 1910 року подарував Папа Пій Х. Найславетніша ж рекоронація відбулася 1966 року, її здійснив кардинал Стефан Вишинський. На той час він уже вийшов з ув’язнення, до якого його засудили комуністи.Урочистість Ченстоховської Матері Божої постала завдяки старанням блаж.Гонората Козьмінського. Разом із тодішнім настоятелем Ясної Гори він 1904 року випросив у Папи це свято для Польщі, а 1931 року воно було поширене на всю Польщу. Ця одна з найбільших святинь сусіднього народу, яку називають Матка Боска Ченстоховська . В Україні її також вшановують і дуже почитають. Пресвята Богородиця, спаси нас!

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА