Перенесення мощей святителя Івана Золотоустого

26 січня 2024
27 cічня за новоюліанським календарем повнота Церкви Православної вшановує день у який відбулося перенесення мощей святителя Іоана Золотоустого. Іоан Золотоуст - великий вселенський учитель та ієрарх, помер в 407 році в місті Комани на шляху до місця заслання, засуджений через підступи імператриці Євдоксії за сміливе викриття пороків, що панували в Константинополі. Перенесення його чесних мощей з Коман у Константинополь відбулося в 438 році, через 30 років після смерті святителя, при сині Євдоксії імператорі Феодосії II (408 - 450).
Святитель Іоан Золотоуст користувався гарячою любов’ю й глибокою повагою народу, і скорбота з приводу його передчасної кончини жила в серцях християн. Учень святителя Іоана, святий Прокл, Патріарх Константинопольський (434 - 447), звершуючи Богослужіння в храмі Святої Софії, вимовив проповідь, у якій, прославляючи святителя Іоана, казав: “О Іоане! Життя твоя великотрудне, але смерть славна, гріб твій блаженний і віддяка рясна з благодаті і милосердя Господа нашого Ісуса Христа. О благодать, що преперемагає границі, місце й час! Місце преперемогла любов, границі знищила незабутня пам’ять, і місцем не обмежилися чудеса святителя”.
Присутні в храмі, глибоко зворушені словом святителя Прокла, не дали навіть йому закінчити проповідь і почали одностайно благати Патріарха клопотати перед імператором, щоб мощі святителя Іоана були перенесені до Константинополя. Імператор, переконаний святителем Проклом, дав згоду й повелів перенести мощі святителя Іоана, але послані ним люди ніяк не могли підняти святі мощі доти, поки імператор, зрозумівши свою помилку, не надіслав послання до святителя Іоана, смиренно просячи в нього прощення за себе й за свою матір Євдоксію.Послання зачитали коло гробу святителя Іоана й після цього легко підняли мощі, внесли їх на корабель і доставили в Константинополь. Рака з мощами була поставлена в церкві святої мучениці Ірини. Патріарх відкрив труну: тіло святителя Іоана виявилося нетлінним. Цар, припавши до труни зі слізьми, просив прощення. Народ весь день і ніч не відходив від раки. Вранці рака з мощами святителя була перенесена в церкву святих Апостолів. Народ викликнув: “Прийми престол твій, отче!” Тоді Патріарх Прокл і клірики, що стояли біля раки, побачили, що святитель Іоан відкрив вуста й вимовив: “Мир всім”.
В IX столітті в свято на честь перенесення мощей святителя Іоана Золотоуста написані церковні пісні.
 
Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
Для сайту 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА