З Днем Соборності України! (фото)

22 січня 2024
Сердечно вітаємо всіх з Днем Соборності та 105-літтям від дня проголошення Акту Злуки, яким стверджувалася державна єдність України. Символічно, що відбулося це тоді на площі перед собором Святої Софії – давнім храмом, який уособлює духовну єдність та велич Руси-України.Для нас, православних християн, соборність означає дуже багато. Найперше, походження цього слова безпосередньо пов’язане з християнським вченням та походить від старослов’янського «съборъ», тобто збори, зібрання. Загалом Церква Христова є Вселенською (Καθολική) Церквою, а за слов’янським перекладом «Символу віри», який дійшов до нас від святих Кирила і Мефодія, – Соборною, тобто зібраною звідусіль. Та й саме богословське поняття «соборність» означає єдність, цілісність Церкви, об’єднання всіх її членів під її Главою – Господом нашим Ісусом Христом.

Собор апостольський став колись першим в історії Церкви подібним зібранням в Єрусалимі (близько 49 року після Різдва Христового). Знаємо про сім Вселенських Соборів, на яких збиралися святі отці з усього християнського світу. За підсумками історичного Об‘єднавчого Собору п’ять років тому постала єдина автокефальна помісна Православна Церква України. Соборними є і вищі владні інституції нашої Церкви: Священний Синод, Архієрейський Собор, Помісний Собор. Великі храми, де на богослужіння збирається багато духовенства і вірян, ми теж називаємо соборами…Соборність для вірних – це основа. Особливою соборність є і для нашого народу. Бо не раз вже історія вчила: в єдності – сила, в розділенні – поразка. Коли наш народ гуртувався – досягав успіху, коли ж чвари та амбіції, заздрість чи владолюбство роз’їдали правителів і суспільство – тоді приходила руїна. Це стосується і суспільства, і держави, і Церкви. Тому будьмо мудрими, виносьмо правильні уроки з минулого і не допустімо розбрату пускати серед нас коріння.
Укріплюймо і захищаймо нашу соборність – як державну, так і духовну! Бо єдність – це наш шлях до перемоги.

Предстоятель ПЦУ митрополит Київський і всієї України Епіфаній привітав вірних з Днем Соборності та нагадав про історичні події часів Визволених змагань.

105 років тому упорядкувати свято Соборності Рада Міністрів і Директорія УНР доручили Іванові Огієнку – на той час міністрові народної освіти, а загалом видатному громадському і церковному діячеві, видатному ієрарху, знаному як митрополит Іларіон. Тож за його поданням у 1919 році Рада Міністрів ухвалила, а Директорія затвердила Закон: «вважати день 22 січня на вічні часи державним святом в Україні».

Саме завдяки митрополитові Іларіону (Огієнку) було включено до програми святкування духовну складову, залучено Українську Церкву: по всіх храмах мав бути прочитаний Акт Злуки та відправлені урочисті подячні молебні, а на знак великого торжества – дзвонити у дзвони, як на Великдень. Ось що згадував сам митрополит Іларіон про перший День Соборності у Києві: «Отож, Софійський майдан 22 січня 1919 року, середа. О 12-й годині все почнеться. Вся Софійська площа усипана людьми, війська – без кінця. Кожна церква йде процесією на площу… Увесь Київ тоне у дзвонах. А день такий сонячний, а трошки сніжок випав, все блищить, все таке гарне… Молебенна площа, шість єпископів урочисто служать. Безконечним хором співають. Директорія спереду, ось – читання Універсалу… А дзвони дзвонять, а духовенство співає, а війська – куди око тільки бачить. Все військо українське блищить у новій одежі. Середа 22-го: я як міністр освіти оголосив вільним від занять. Учнів – безконечне число. Народу – безконечне число. Цієї радісної події, хто бачив, ніколи не забуде! Я її не забуду до могили».
Так піднесено і духовно запроваджувалось понад століття тому це свято – з легкої руки блаженної памʼяті митрополита Іларіона. В центрі української столиці, біля нашої прадавньої духовної святині Софії Київської, за участі і народу, і влади, і війська, і учнів (підростаючого майбутнього), у єдності державного і церковного, військового і мирного…Сьогодні для нас День Соборності – не лише згадка про дуже важливу історичну подію. Для нас соборність стала неймовірно значною цінністю, нашою національною ідентичністю, яку ми захищаємо від ворога, що пішов на нас кровопролитною війною. Ми боронимо соборність не лише територіальну, але також нашу єдність духовну, яку прихильники «русского міра» задумали знищити, розколоти.

Але не вийде задумане ворогами. Бо український народ має велику духовну силу, яка ґрунтується на любові, повазі, прагненні миру. Всі ми, українці, дуже різні, але при цьому ми – єдині. Єдність – це не одноманіття, а єднання зусиль, взаємна підтримка різних, однак рівною мірою гідних людей. Всі ми рівні перед Богом, але різні поміж собою. Водночас всі ми вміємо спілкуватися і гуртуватися, об’єднуватись – перед небезпекою, перед обличчям зла, перед ворогом – аби боронити рідних, наш дім, рідну мову, рідну віру, Богом нам дану Батьківщину. А тому саме в єдності – наша сила.

З Днем Соборності, дорогі брати і сестри! Нехай єдність і братерство й надалі залишатимуться основою незламності нашого народу!У Харкові також пройшли урочисті заходи з нагоди відзначення 105-ї річниці Дня Соборності України. Участь в акціях взяли священники і парафіяни Іоано-Богословського храму ПЦУ.


Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
Для сайту 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА