Ватопедська ікона Божої Матері

20 січня 2024
21  січня згадуємо Ватопедську ікону Божої Матері. Цей чудотворний образ знаходиться в стародавньому Ватопедському монастирі на Афоні, в храмі Благовіщення. Назву Ватопедської ікона отримала від того, що поблизу цього монастиря впав у море з корабля юний царевич Аркадій і чудовим був перенесений на берег цілим і неушкодженим. Коли його тут знайшли, то він стояв під кущем, недалеко від обителі. Від цієї події й пішла назва “ватопед” (“кущ отрока”).


 
Святий цар Феодосій Великий на знак подяки за чудесне визволення сина прикрасив і щедро обдарував цей відомий тепер всьому світові монастир. На Ватопедській іконі Богоматір зображена з обличчям, поверненим до правого плеча, на згадку про те, що вона 807 року, 21 січня, звернула Своє обличчя до ігумена монастиря, який стояв на молитві поблизу святої ікони, і попередила його про намір розбійників пограбувати обитель. Спочатку ікона не була написана на дошці. Колись образ Богородиці “Відрада і Втіха” був частиною стінного розпису. Пізніше зображення зняли зі стіни разом зі штукатуркою і уклали в кіот. Уже багато років ікона вкрита срібною ризою з багатим карбуванням. Відкриті тільки лики Богоматері та Немовляти. Без окладу ікону мало хто бачив.
Зграя розбійників, які вирішили пограбувати Ватопедський монастир, висадившись у темряві на берег, сховалася в околицях монастиря, маючи намір дочекатися відкриття воріт обителі.

У той час, коли розбійники чекали відкриття воріт, закінчилася утреня, і братія стала розходитися по келіях для тимчасового відпочинку. У церкві залишився один настоятель монастиря. Раптом від ікони Божої Матері, що стояла поблизу, він почув жіночий голос, що попереджає про небезпеку, яка загрожувала монастирю. Ігумен спрямував свій погляд на ікону і побачив, що лики Богородиці і Богонемовляти змінилися. Ватопедська ікона Божої матері була подібна до “Одигітрії”, на якій Богонемовля завжди зображається з благословляючою рукою.
І ось ігумен бачить, як Ісус підняв Свою руку, загороджуючи вуста Богородиці, зі словами: “Ні, Мати Моя, не кажи їм цього, нехай вони покараються за гріхи свої”. Але Богородиця, ухиляючись від Його руки, дворазово вимовила ті самі слова: “Не відчиняйте сьогодні брами обителі, а підніміться на стіни монастирські й розженіть розбійників”.Вражений ігумен негайно зібрав братію. Усі були здивовані зміною обрису ікони Божої матері. Після подячної молитви перед святим образом натхнені ченці піднялися на монастирські стіни й успішно відбили напад розбійників.
Відтоді Ватопедську ікону почали називати “Відрада” або “Втіха”, бо на цій іконі лик Божої Матері ясно виражає жалісливу любов, погляд Її дихає милосердям і лагідністю, а на вустах лежить тиха посмішка розради. Лик же Богонемовляти суворий. На згадку цієї чудесної події перед чудотворною іконою горить невгасима лампада.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
Для сайту 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА