Митрополит Київський і Галицький Петро Могила

31 грудня 2023
31 грудня церква вшановує пам'ять Петра Могили. Відомий український політичний, освітній діяч, архімандрит Києво-Печерського монастиря, Митрополит Київський, Галицький і всієї Русі, екзарх Константинопольського патріарха – таким увійшов в історію канонізований Церквою прославлений державотворець.Петро Могила був вихідцем з давнього молдавського боярського роду. Він народився 31 грудня 1596 року. Батько хлопця загинув. Мати разом з сином мусили покинути Молдавію та переїхати на українські землі Речі Посполитої, де їх прийняли родичі. Освіту Петро Могила розпочав здобувати у Львівській братській школі, а продовжив у навчальних закладах Польщі, Голландії, Франції. Він володів грецькою та латинською мовами і досить швидко опанував богословську науку.
 Після повернення до Речі Посполитої він пішов на військову службу, брав участь у Цецорській та Хотинській битвах. По завершенні служби Петро Могила почав часто спілкуватися з його наставником ще із братської школи Іовом Борецьким, що й вплинуло на його рішення прийняти чернечий постриг.

 Згодом Петро Могила став архімандритом Печерської лаври, а в 1632 київським митрополитом. Українська православна церква відігравала значну роль в політичному житті населення тогочасної України. Захист православ'я в той період був захистом національних прагнень українського народу. Для відновлення авторитету православної церкви Петро Могила розпочав поступове проведення реформи церкви, першим кроком якої стало налагодження суворої дисципліни з-поміж ченців і духовенства. Для нагляду за церковним життям Петро Могила запровадив посади двох митрополичих намісників. Контроль за духовним життям повинні були здійснювати єпархіальні собори.

 Петро Могила був автором двох надзвичайно важливих церковних книжок — «Служебника» й «Требника».  Протягом 14 років Могила очолював українську православну церкву. Багато зусиль і праці доклав Могила для захисту і розвитку православ'я в Україні. Він об'єднав школу Київського братства з лаврською внаслідок чого виникла Києво-Могилянська колегія – перший вищий навчальний заклад в Україні. Навколо Могили об'єднувалися визначні вчені і культурні діячі.

Зусиллями Петра Могили реставровано святу Софію в Києві, яка на той час була напівзруйнована і впродовж багатьох століть занедбана. Він реставрував церкву Трьох Святителів, і церкву Спаса на Берестові.

 Золота доба митрополита Петра Могили закінчилася з його несподіваною смертю 1 січня 1647 року. У своєму заповіті, написаному незадовго до смерті, визначний український першоієрарх ствердив свою вірність православній вірі такими словами: "У святій вірі, в якій народився, виховався і з волі й ласки Божої достоїнство митрополиче, недостойний, на собі маю, в ній же хочу вік свій закінчити, стати перед величчю Господа мого". В останній день року, що минає, згадаємо нашого видатного діяча. Цитати Петра Могили:

 Безділля породжує гріх.
 Ледве люди починають жити, а вже смерть над ними різноманітні сіті наставляє.
 Ніхто-бо, хто ненавидить, себе не утримає, і не збереже, і не знайде.
 Три речі є до вподоби Богу і людям: згода братів, милосердя до ближніх і згода між чоловіком та дружиною.
 Щаслива є та душа, яка сама себе судить.

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА