Колос на глиняних ногах

08 серпня 2023
У Біблії, у книзі пророка Даниїла читаємо історію про вавилонського царя Навуходоносора, якому наснився таємничий сон, від якого він втратив спокій. Тож по всьому царству він шукав тлумача, здатного пояснити значення цього сну. А оскільки не довіряв нікому й очікував обману, то вимагав: мудрець, якого він запросить, мав не лише розтлумачити сон, але й розповісти, що, власне, наснилося цареві. Інакше на всіх вавилонських мудреців чекала смерть.

Тож пророк Даниїл разом зі своїми товаришами Ананією, Мисаїлом й Азарією піднесли молитви до Господа, прохаючи відкрити їм таємницю сну Навуходоносора – і Він відповів на це прохання у нічному видінні. Тоді пророк Даниїл пішов до царя і переповів йому його сон, і розтлумачив значення: уві сні цар бачив майбутнє вавилонської імперії – величної імперії, яка впаде через внутрішню слабкість.
«Тобі, царю, було таке видіння: ось, якийсь великий ідол... У цього ідола голова була з чистого золота, груди його і руки його – зі срібла, черево його і стегна його мідні, гомілки його залізні, ноги його частково залізні, частково глиняні. Ти бачив його, доки камінь не відірвався від гори без допомоги рук, ударив у ідола, у залізні і глиняні ноги його, і розбив їх. Тоді все разом роздробилося: залізо, глина, мідь, срібло і золото зробилися як порох на літніх токах, і вітер розніс їх, і сліду не залишилося від них; а камінь, який розбив ідола, зробився великою горою і на­повнив усю землю» (Дан. 2: 31-35).Православне тлумачення цього сну визнає його пророцтвом про низку язичницьких імперій, які змінюватимуть одна одну. Це імперії вавилонська, персидська, елліністична імперія Олександра Македонського та римська. Камінь, який відділяється від гори без відсічення – це образ Христа, Який непорочно народжується від Діви. Цей Камінь руйнує великого ідола – образ язичницького панування у давньому світі, та Сам наповнює світ – що є образом поширення християнства і Церкви. Тож сон, який бачив цар, мав пророче значення, вказуючи на майбутнє падіння язичницького панування, хоча зараз воно здається величним і могутнім, але не буде здатним встояти перед Христом.
Й донині щось, що видається величним зовні, але насправді є слабким і навіть крихким і не має надійної опори, називають «колосом на глиняних ногах».
Втім, звідкіля взявся «колос»? Адже, як бачимо, в Біблії велетня на глиняних ногах називали «ідолом», але геть ніяк не «колосом».
.
Дослідники стверджують, що вперше саме в такому формулюванні «колосом на глиняних ногах» (фр. un colosse aux pieds d'argile) французький філософ і письменник Дені Дідро назвав Російську імперію кінця XVIII століття. Імовірно, в цьому вислові він поєднав біблійну історію про тлумачення сну царя Навуходоносора пророком Даниїлом та перекази про одне з семи чудес світу – Колоса Родоського, легендарну статую, яка, за свідченням істориків, була зруйнована внаслідок землетрусу і «лежала на землі, переламана у колін».
#Церквазтобою

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.
 
Приватбанк
4149 6293 1322 1459
 
4149 4390 0091 7074

або

5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА