Винесення древ чесного і животворчого Хреста Господнього (відео)

13 серпня 2023
У грецькому часослові 1897 року так пояснюється походження цього свята: “В наслідок хвороб, які дуже часто бували в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай виносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і відведення хвороб.


Напередодні, виносячи його з царської скарбниці, покладали на святій трапезі Великої церкви (в честь Святої Софії – Премудрості Божої). З цього дня і далі до Успіння Пресвятої Богородиці, творячи літії по всьому місту, пропонували його потім народу для поклоніння. Це і є Винесення Чесного Хреста".У нас в Україні це свято з’єдналося зі спогадом про Хрещення Русі в ці спекотні дні 988 року. У “Сказанні дієвих чинів святої соборної і апостольської великої церкви Успіння”, складеному в 1627 році за наказом Патріарха Філарета, дається таке пояснення свята 14 серпня: “А на винесення в день Чесного Хреста буває хід заради освячення води і просвічення людського, по всім містам і селам “.

Звістка про день Хрещення Русі збереглася в хронографах ХVI століття: “Крестися князь великий Володимир Київський і вся Русь серпня 1". За прийнятим нині в Українській Церкві чином мале освячення води 1/14 серпня здійснюється до або після літургії. Разом з освяченням води здійснюється освячення меду (Перший медовий Спас: “Спас на воді”, “Мокрий Спас”). З цього дня починається Успенський піст..

Початок Літургії в Іоано-Богословському храмі у понеділок 14 серпня 2023 року о 10 ранку. Приймаємо ЗАПИСКИ ОНЛАЙН.


 
14 серпня Православна Церква вшановує Винесення чесних древ животворчого Хреста Господнього, а також пам’ять старозавітних семи мучеників Маккавеєвих, матері їх Соломонії та учителя їхнього Єлеазара.
Маковія, «Перший» чи «Медовий» Спас – це відомі народні назви цього дня, які є не зовсім правильними з точки зору того, що ми, як християни, вшановуємо. По-перше, Спас – Спаситель наш Ісус Христос – Він Один, і не може бути «першим, другим чи третім». Так само, Він не може бути «медовим, яблучним, горіховим, хлібним» чи ще якимсь. Подібні означення виникли з традиції приносити на освячення до храму перші плоди, що достигали на цей час, задля благословення врожаю та подяки Богу за його земні блага.Щодо Маковія, то, незважаючи на співзвучність цієї народної назви з ім’ям сімох старозавітних мучеників Маккавеєвих, пам’ять яких Церква молитовно вшановує в цей день, традиція освячення маку ніяк не пов’язана з ними. Більше того, ім’я мучеників Маккавеєвих у перекладі з арамейської означає «молот», а не «мак», вказуючи на їхню стійкість і твердість у вірі.

14 серпня після Божественної літургії у храмах звершуватиметься освячення води, зілля, квітів, меду та садових плодів, які приносять віряни, на духовну поживу й тілесну користь, на подяку Богові за те, що Він і цього року щедро обдарував нас тим, що виростила земля. Церква шанує цю давню традицію освячення плодів, тим більше, що про це вказано ще в Старому Завіті: «Початки плодів землі твоєї принось у дім Господа, Бога твого» (Вих. 23: 19).

Тож пам’ятаймо, що все на цій землі – від Бога. Дякуймо Йому за це, святкуючи й освячуючи Його щедрі дари, просячи у Всемилостивого Спасителя дарувати сили і здоров’я сумлінно трудитися та насолоджуватися плодами праці, які є благословінням Божим для кожного із нас.Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.
 
Приватбанк
 4149 6293 1322 1459
 
4149 4390 0091 7074

або

5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА