Преподобні Іов та Феодосій Манявські

07 липня 2024
7 липня православна церква вшановує пам'ять преподобних Іова та Феодосія Манявських. Вони стали засновниками скиту і взірцем чернечого життя. Святитель Київський Петро (Могила) писав: «Якщо хочете побачити слуг Божих у людській подобі, то підіть у Карпати, де своїм служінням двісті ангелів присвятили своє життя Богу».
 

Прп.Феодосій Манявський

Святий Феодосій був уродженцем міста Галича. Родичі його були людьми глибоко побожними, знані християнським благочестям. Батько наставляв Феодосія не тільки у вірі, але навчав його і світських наук. У молодих роках він почав пізнавати найвищу премудрість – Єдиного Істинного Бога. Пізнаючи Творця, старався благоугодити Йому незлобністю і доброчесним життям, старався жити за заповідями Христа, відмовившись від усієї суєти мирської і тимчасових насолод.

За Божим промислом, утікаючи від насолод суєтного світу, прийшов він до преподобного Іова.  У всіх монастирських трудах він був невтомним його помічником. Феодосій став помічником преподобного Іова Манявського в 1608 р. і вважається разом з ним засновником древньої святині – Манявського скиту. Їх обох Церква вшановує 7 липня.Він мужньо перетерпів труднощі свого часу – гоніння на православних з боку католиків. Мудро керував обителлю, збільшуючи число братії, дбаючи про її належне облаштування. Під його керівництвом тут побудовано Велику соборну Хрестовоздвиженську церкву, а скит отримав від Константинопольського Патріарха Тимофія ставропігію (такий юридичний статус має і наш храм, тобто безпосереднє підпорядкування предстоятелю Церкви, а не місцевому єпископові).

Наприкінці 1621 р. преподобний Іов занедужав. Після його упокоєння ігуменом Манявської обителі став святий Феодосій. Він був добрим послідовником свого духовного отця. Благочестиво керував життям братії. Брав участь у православному соборі, Київської митрополії, скликаному після унії святителем Іовом (Борецьким). Своєю участю в цьому соборі він засвідчив відданість Православній Церкві.
Преподобний Феодосій жив як ангел у плоті, подаючи братії гідний приклад для наслідування. Чутка про його строге і благочестиве життя розповсюдилась по Карпатах, Галичині, Волині й Буковині, Молдавії та Румунії. Багато православних монастирів визнали над собою керівництво Манявського скиту. Святитель Київський Петро (Могила) писав: «Якщо хочете побачити слуг Божих у людській подобі, то підіть у Карпати, де своїм служінням двісті ангелів присвятили своє життя Богу».
Облаштувавши життя не тільки в Манявській обителі, але ще багатьох монастирях, преподобний Феодосій 1629 р. мирно відійшов до Господа і був похований поряд із преподобним Іовом. Його мощі спочивають під спудом у Манявському скиту в Хрестовоздвиженській соборній монастирській церкві.
Дослідивши подвижницьке життя преподобних Іова та Феодосія Манявських, Православна Церква України приєднав цих подвижників Благочестя до лику святих.Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459


5159 3351 0939 4102

або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА