Хрещенська вода та її властивості

04 січня 2024
На цьому тижні відзначаємо Хрещення Господнього. Велике освячення води в Іоано-Богословському храмі ПЦУ буде звершуватись у п’ятницю  5 січня та в суботу 6 січня на свято Богоявлення, відразу після закінчення Літургії (близько 12.00). Про властивості хрещенської води, яку називають агіасма, пропонуємо вам матеріал на нашому сайті. Агіасма (з гр. мови – святиня; церковно-сл. Агіасма – свята вода). Зазвичай Агіасма означає святу воду Великого освячення, тому часто вживається словосполучення “велика Агіасма”. Рідше зустрінемо новий порівняно вираз “мала Агіасма”, що означає воду Малого водосвяття.

Велика Агіасма, тобто вода освячена на Богоявлення, є однією із святинь Православної Церкви і має широке літургійне застосування. ЇЇ, наприклад, п’ють у випадку тих чи інших перепон до святого Причастя. Святитель Іоан Золотоустий говорить про чудесні властивості цієї води: “В це свято опівночі, зачерпнувши води, приносять її додому і зберігають весь рік… Сутність цієї води – протягом довгого часу не псуватися, але цілий рік, а часто два чи три роки залишатися неушкодженою і свіжою, і після такого довгого періоду часу, вона не поступається водам, які щойно взяті із джерел”.Слід зазначити, що воду освячують двічі за чином Великого освячення: в день Навечір’я Хрешення Господнього 5 січня і в самий день Богоявлення. Існує помилкова думка про те, що це різні за значенням води, НІ. Чин освячення повністю однаковий, а тому вода і та й інша є великою Агіасмою. Тобто, ще раз - воду святять як 5 січня, так і 6 січня. Так само буде відбуватись в нашому храмі, який разом з майже всіма церквами ПЦУ перейшов на новоюліанський календар

Слід викорінювати зі свідомості людей той міф радянського часу, що Богоявленська вода не псується через занурення в неї срібного хреста. Але ж ми знаємо, що занурюються і дерев’яні хрести і хрести іншого складу, проте це аж ніяк не впливає на освячення води. Водне єство освячується не сріблом, а благодаттю Святого Духа.

В день Богоявлення, принісши додому Святої води, бажано окропити нею свою оселю, тим самим освятивши її. Зберігаючи велику Агіасму протягом року, слід пам’ятати про її велику силу, і споживати її в різних обставинах життя, щоб була вона нам на зцілення душі і тіла, на всяку особливу користь, щоб привела до життя вічного, щоб, як далі говориться в єктенії на освячення води, ми споживанням цієї води сподобилися сповнитися освячення і стали синами та спадкоємцями Царства Небесного.Агіасму ми з вами ще називаємо хрещенською, або богоявленською святою водою. Бо не всяка освячена вода іменується агіасмою, а лише та, що освячена напередодні та в саме свято Богоявлення, Хрещення Господнього (тобто 5 і 6 січня). У ці дні, лише двічі на рік, звершується Чин Великого освячення води – водосвяття з особливими молитвами, які розкривають усю глибину та сенс освячення води.

Чин Великого водосвяття звершується на згадку події Хрещення Господа нашого Ісуса Христа в річці Йордан. Занурившись у води Йордану, Спаситель освятив їх та благословив для нас Таїнство Хрещення, народження від води і Духа, як необхідну умову для спасіння.

Чому велике водосвяття з нагоди одного свята звершується двічі?

Справа в тому, що в давнину християни освячували воду у Навечір’я Богоявлення, яке зараз ми святкуємо 5 січня. У цей день звершувалося хрещення оголошених – тобто тих, хто готувався прийняти Таїнство Хрещення. Тому воду у цей день зазвичай освячують у храмах. А Єрусалимська Церква встановила традицію на Богоявлення звершувати урочистий хід на річку Йордан і освячувати воду там – на спомин про подію Хрещення Спасителя. Тож 6 січня після Літургії, а іноді навіть до, неї відбувається освячення води також на відкритих водоймах. Священники Харківської єпархії також будуть звершувати чин освячення на річках нашого міста.Дійсно, богоявленська вода може довго зберігатися і мати благодатний вплив на душевне й тілесне здоров’я людини. Господь благоволить і творить чудеса за вірою нашою, зокрема, і через освячену воду. Але все-таки головне в Хрещенські свята ні вода, а очищення наших дух, Таїнства і оновлення життя. Нехай Господь благословить і підтримає всіх за кого ми підносимо молитви. Христос охрещується! У річці Йордані!

Допомогти храму ви можете, надіславши гроші на картку через Приват24.

Приватбанк
 4149 6293 1322 1459

4149 4390 0091 7074


або
5169 3305 1630 1279
РГ ХРАМ СВЯТОГО ІОАНА БОГОСЛОВА