Над рядками 50-го Псалма: анонс

24 лютого 2017
Напередодні Великого Посту, часу, коли Церква закликає нас до глибокого та щирого покаяння, як ніколи варто замислитися над рядками 50 Псалма. Тому  заняття дорослої недільної школи буде присвячене саме ці темі. Цей псалом, який є одним з найбільш вживаним в богослужіння, є прикладом богонатхненної молитви, даний кожному християнину за зразок правдивого покаяння. Тож рушаючи в склвдеу подорож Великим Постом, замислимось разом над словами: "Помилуй мене, Боже...." Нагадуємо, що заняття дорослої недільної школи проходять в новій частині храму. Початок занять відразу після Літургії (зверніть увагу, що цього тижні і протягом всього Великого Посту до Літургії приєднується вечірнє богослужіння). 

Короткі відомості про 50-й Псалом

Якщо Псалтир – одна з найбільших перлин Старого Завіту, то, безумовно, П’ятдесятий псалом – перлина всього Псалтиря. Його історія неймовірна. Цей псалом – покаянна молитва царя Давида, який каявся перед Богом за страшний гріх. Він послав на битву, на вірну смерть благочестивого Урію Хіттеянина, для того, щоб після його смерті заволодіти його дружиною Вірсавією. Так Давид переступив одразу дві Заповіді Божі – він став убивцею та перелюбником. Зрозумівши безодню свого духовного падіння Давид складає цю неймовірно щиру та відверту молитву, в якій просить Господа простити йому його страшні гріхи та очистити душу : Помилуй мене Боже, з великої милості Своєї, очисти беззаконня мої з великого милосердя твого…
У Християнській Церкві саме П’ятдесятий псалом став найбільш вживаним у богослужіннях – як на Західні ( в католиків), так і на Східі ( в православних). У латинській традиції цей псалом відомий як «Місерере», а в українській – «Помилуй мене Боже». Псалом 50-ий входить до числа ранішніх молитов та низки канонів і чинопослідувань Таїнств. Він є одним із трьох псалмів Третього часу, читається на утрені після Євангелія. На літургії псалом 50 читається дияконом таємно під час кадіння перед великим входом, а останні вірші (Пс. 50, 20-21) — священиком після великого входу. Також два вірша цього псалма виголошуються під час Епіклези – закликання Святого Духа під час освячення Святих Дарів. Це пояснюється тим, що окрім духу покаяння, в цьому псалмі ми зустрічаємо пророцтво про святий і великий день Новозавітньої П’ятидесятниці, – зішестя Святого Духа на апостолів (Пс.50:13).
50-ий Псалом – приклад богонатхненної молитви, даний кожному християнину за зразок правдивого покаяння. Церква заохочує читати його якомога частіше. За словами святого Златоуста та святого Афанасія, ним Пророк вказує всім людям спастительний шлях покаяння, як певне мистецтво безперестанно отримувати перемогу над ворогом – гріхом і дияволом.